Darmowa dostawa powyżej 200 PLN
Masa ceramiczna… hmm temat rzeka. Oglądając najróżniejsze filmiki obrazujące pracę różnych artystów, bardzo często pada pytanie: jakiej masy ceramicznej używasz? Nie wiem czemu to pytanie jest tak notorycznie powtarzane. Wydaje mi się, że początkujący ceramicy doszukują się magicznych właściwości w prezentowanej masie ceramicznej. Jednak, czy masa ceramiczna ma tak wielki wpływ na naszą pracę? Tak i nie. Wszystko jest zależne od tego w jakim celu chcesz ją wykorzystać.
Postaram się lekko przybliżyć rodzaje mas ceramicznych, bez zbędnych wywodów, tak wiecie, nie za dużo i nie za mało tej wiedzy. Nie będę wchodził na terytorium mas ceramicznych o specyficznym przeznaczeniu jak raku, czy paperclay (glina papierowa) oraz glin typu terakota, gdyż nie jest to powszednie używany materiał w pracowniach.
Ten wpis może być lekko długi ze względu na to, iż dział mas ceramicznych to niesamowicie obszerny temat o niezwykle skomplikowanym procesie technologicznym. Postaram się go uprościć i przekazać w jak najczytelniejszej formie, jednak to i tak zajmie trochę czasu.
Edit: Pisząc ten artykuł zauważyłem, że jest strasznie długi, więc postanowiłem go podzielić na kilka mniejszych części, które będą łatwiejsze w odbiorze.
- delikatnie porowata, nawet przy pełnym spieku (1150˚C).
- niska skurczliwość.
- dobra do wykonywania prac o charakterze dekoracyjnym.
- nie taka wspaniała do produkcji naczyń lub artykułów codziennego użytku, łatwo się wyszczerbia (tłucze).
- robisz przedmioty, które maja bardziej charakter dekoracyjny i nie będą używane z dużą częstotliwością.
- pracujesz z dziećmi i robisz ozdoby itd. zaoszczędzisz kasę na wypale.
- nie jest porowata przy pełnym spieku (tzn. przy najwyższej dopuszczalnej temperaturze).
- używana przy produkcji naczyń oraz przedmiotów codziennego użytku.
- widoczna skurczliwość, zależna od producenta i specyfiki masy ceramicznej.
- przedmiot który wykonujesz będzie wykorzystywany często np.: kubek, talerz, doniczka itd.
- przedmiot będzie miał za zadanie trzymać wodę np.: wazon, waza na zupę, miska.
- przedmiot będzie wykorzystywany przy obróbce cieplnej np.: w piekarniku. Nie wiedziałem jak to zgrabnie napisać, chodzi o to, że jak chcesz zrobić naczynie, które nie wybuchnie w piekarniku, to masa ceramiczna wysokowypałowa powinna ci służyć. Piszę „powinna”, ponieważ wkładanie przedmiotów z naszych pracowni do piekarnika to temat lekko dyskusyjny i wymaga szerszej analizy, wiem, że są specjalne mieszanki mas ceramicznych dedykowane przedmiotom, które w swoim założeniu będą wsadzone do piekarnika.
Często w sklepach można spotkać porcelanę. Ma szerokie zastosowanie, stosuje się ją do odlewów w postaci upłynnionej, jak też jako masę do pracy na kole. Nie napiszę za dużo o niej z prostego powodu. Nigdy nie pracowałem z porcelaną, więc nie będę się wymądrzał na jej temat. Jestem szczerym ceramikiem :)
Jeżeli wczytaliście się w początkowe akapity, zobaczyliście, że nie używałem terminu glina, tak bardzo często używanego przez ludzi. Jest ku temu powód, mianowicie:
Glina to ilasta skała osadowa. Jej kolor oraz skład chemiczny będzie się różnił w zależności od jej pochodzenia. Zazwyczaj spotykamy glinę w kolorze czerwonawym, coś w rodzaju cegły. Oczywiście można pracować z czystą gliną, jakby na to nie spojrzeć, nasza tradycja garncarska wywodzi się od rzemieślników, którzy pracowali z gliną. Niestety glina jako czysty materiał nie jest wdzięczna do pracy. Nie polecam, radziłbym kupić masę ceramiczną.
Tutaj pojawia się kolejny termin: masa ceramiczna. Jak zobaczycie oferty w sklepach ceramicznych, to jasno jest napisane, iż nie sprzedają gliny, tylko masę ceramiczną. Czym jest masa ceramiczna? Jest to mieszanka gliny z najróżniejszymi dodatkowymi składnikami, które wpływają na jej elastyczność, wytrzymałość, absorpcję wody itd.
Oczywiście słowo glina jest używana potocznie przez fachowców i ludzi całkowicie niezaznajomionych z ceramiką, wybaczcie im wszystkim, to nie jest błąd, tylko skrót myślowy. Jednakże, ty, ceramiku, powinieneś znać to rozróżnienie, nie zmuszam cię, abyś używał tylko i wyłącznie określenia masa ceramiczna, ę, ą… ale chcę, abyś poznał różnice kryjące się pod tymi nazwami. W dalszej części będę na przemian używał tych nazw, ponieważ wiem, że rozumiecie o co mi chodzi, bo jesteście już na takim poziomie :)
Według mojego osądu i doświadczenia, kup masę ceramiczną wysokowypałową z delikatnym szamotem.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć czemu dokonałem takiego wyboru, to musisz trochę poczytać.
Zapraszam do zapoznania się z cyklem artykułów w których postaram się trochę opowiedzieć o najważniejszych cechach mas ceramicznych jakie możecie spotkać.
Jest kilka ważnych rzeczy, które warto wspomnieć, ze względu na różnorodność mas ceramicznych dostępnych w sklepach. Najważniejsze to:
- kolor gliny
- plastyczność
- tekstura
- porowatość
- skurczliwość
- temperatura wypału
manyevenings@gmail.com
(+48) 513 637 578
Many Evenings s.c.