Darmowa dostawa powyżej 200 PLN

  1. pl
  2. en
Many Evenings - polska marka rękodzieła
13 kwietnia 2020

Masa ceramiczna – którą wybrać? 

Masa ceramiczna – nasze magiczne błoto...

 

Masa ceramiczna… hmm temat rzeka. Oglądając najróżniejsze filmiki obrazujące pracę różnych artystów, bardzo często pada pytanie: jakiej masy ceramicznej używasz? Nie wiem czemu to pytanie jest tak notorycznie powtarzane. Wydaje mi się, że początkujący ceramicy doszukują się magicznych właściwości w prezentowanej masie ceramicznej. Jednak, czy masa ceramiczna ma tak wielki wpływ na naszą pracę? Tak i nie. Wszystko jest zależne od tego w jakim celu chcesz ją wykorzystać.

Postaram się lekko przybliżyć rodzaje mas ceramicznych, bez zbędnych wywodów, tak wiecie, nie za dużo i nie za mało tej wiedzy. Nie będę wchodził na terytorium mas ceramicznych o specyficznym przeznaczeniu jak raku, czy paperclay (glina papierowa) oraz glin typu terakota, gdyż nie jest to powszednie używany materiał w pracowniach.

Ten wpis może być lekko długi ze względu na to, iż dział mas ceramicznych to niesamowicie obszerny temat o niezwykle skomplikowanym procesie technologicznym. Postaram się go uprościć i przekazać w jak najczytelniejszej formie, jednak to i tak zajmie trochę czasu.

 

Edit: Pisząc ten artykuł zauważyłem, że jest strasznie długi, więc postanowiłem go podzielić na kilka mniejszych części, które będą łatwiejsze w odbiorze.

 

 

 

Gliny niskowypałowa (zakres temperatury wypału: 1000˚C – 1150˚C):

 

- delikatnie porowata, nawet przy pełnym spieku (1150˚C).

- niska skurczliwość.

- dobra do wykonywania prac o charakterze dekoracyjnym.

- nie taka wspaniała do produkcji naczyń lub artykułów codziennego użytku, łatwo się wyszczerbia (tłucze).

 

Używaj tego rodzaju mas ceramicznych jeżeli:

 

- robisz przedmioty, które maja bardziej charakter dekoracyjny i nie będą używane z dużą częstotliwością.

- pracujesz z dziećmi i robisz ozdoby itd. zaoszczędzisz kasę na wypale. 

 

Glina wysokowypałowa (zakres temperatury wypału 1180˚C – 1300˚C):

 

- nie jest porowata przy pełnym spieku (tzn. przy najwyższej dopuszczalnej temperaturze).

- używana przy produkcji naczyń oraz przedmiotów codziennego użytku.

- widoczna skurczliwość, zależna od producenta i specyfiki masy ceramicznej.

 

Używaj tego rodzaju mas ceramicznych jeżeli:

 

- przedmiot który wykonujesz będzie wykorzystywany często np.: kubek, talerz, doniczka itd.

- przedmiot będzie miał za zadanie trzymać wodę np.: wazon, waza na zupę, miska.

- przedmiot będzie wykorzystywany przy obróbce cieplnej np.: w piekarniku. Nie wiedziałem jak to zgrabnie napisać,  chodzi o to, że jak chcesz zrobić naczynie, które nie wybuchnie w piekarniku, to masa ceramiczna wysokowypałowa powinna ci służyć. Piszę „powinna”, ponieważ wkładanie przedmiotów z naszych pracowni do piekarnika to temat lekko dyskusyjny i wymaga szerszej analizy, wiem, że są specjalne mieszanki mas ceramicznych dedykowane przedmiotom, które w swoim założeniu będą wsadzone do piekarnika. 

 

Często w sklepach można spotkać porcelanę. Ma szerokie zastosowanie, stosuje się ją do odlewów w postaci upłynnionej, jak też jako masę do pracy na kole. Nie napiszę za dużo o niej z prostego powodu. Nigdy nie pracowałem z porcelaną, więc nie będę się wymądrzał na jej temat. Jestem szczerym ceramikiem :) 

 

Jeżeli wczytaliście się w początkowe akapity, zobaczyliście, że nie używałem terminu glina, tak bardzo często używanego przez ludzi. Jest ku temu powód, mianowicie:

Glina to ilasta skała osadowa. Jej kolor oraz skład chemiczny będzie się różnił w zależności od jej pochodzenia. Zazwyczaj spotykamy glinę w kolorze czerwonawym, coś w rodzaju cegły. Oczywiście można pracować z czystą gliną, jakby na to nie spojrzeć, nasza tradycja garncarska wywodzi się od rzemieślników, którzy pracowali z gliną. Niestety glina jako czysty materiał nie jest wdzięczna do pracy. Nie polecam, radziłbym kupić masę ceramiczną.

Tutaj pojawia się kolejny termin: masa ceramiczna. Jak zobaczycie oferty w sklepach ceramicznych, to jasno jest napisane, iż nie sprzedają gliny, tylko masę ceramiczną. Czym jest masa ceramiczna? Jest to mieszanka gliny z najróżniejszymi dodatkowymi składnikami, które wpływają na jej elastyczność, wytrzymałość, absorpcję wody itd.

Oczywiście słowo glina jest używana potocznie przez fachowców i ludzi całkowicie niezaznajomionych z ceramiką, wybaczcie im wszystkim, to nie jest błąd, tylko skrót myślowy. Jednakże, ty, ceramiku, powinieneś znać to rozróżnienie, nie zmuszam cię, abyś używał tylko i wyłącznie określenia masa ceramiczna, ę, ą… ale chcę, abyś poznał różnice kryjące się pod tymi nazwami. W dalszej części będę na przemian używał tych nazw, ponieważ wiem, że rozumiecie o co mi chodzi, bo jesteście już na takim poziomie :)

 

 

Szybkie podsumowanie:

 

Według mojego osądu i doświadczenia, kup masę ceramiczną wysokowypałową z delikatnym szamotem.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć czemu dokonałem takiego wyboru, to musisz trochę poczytać.

Zapraszam do zapoznania się z cyklem artykułów w których postaram się trochę opowiedzieć o najważniejszych cechach mas ceramicznych jakie możecie spotkać.

Jest kilka ważnych rzeczy, które warto wspomnieć, ze względu na różnorodność mas ceramicznych dostępnych w sklepach. Najważniejsze to: 

- kolor gliny

- plastyczność

- tekstura

- porowatość

- skurczliwość

- temperatura wypału

 

manyevenings@gmail.com

(+48) 513 637 578

Many Evenings s.c.