Darmowa dostawa powyżej 200 PLN
Nie jestem w stanie wykazać tutaj, która barwa jest lepsza, a która gorsza. Żadna nie ma tu prymatu. To tak jakby ktoś kazał mi wypowiedzieć się, co jest lepsze: ciągnik, czy samochód? To zależy jakie masz priorytety, chcesz orać pole, czy bujać się po wsi?
Wybór koloru gliny jest oparty na twoich własnych preferencjach. Masz do wyboru gliny szare, białe, beżowe, czarne, czerwone, czy też brązowe. Na każdym z tych kolorów inaczej będzie wyglądało szkliwo. Jeżeli używasz czarnej gliny oraz białej gliny, to po wypale to samo szkliwo będzie wyglądał inaczej, jest to oczywista kwestia. Czy lepiej szkliwo wygląda na białym, czy czarnym odcieniu masy ceramicznej? Nie wiem, to kwestia osobistego podejścia do tego, wygląda inaczej, co nie znaczy, że jest tu faworyt.
Jeżeli mnie zmusisz, to powiem, że szedłbym w jasne kolory. Jest to związane z odwzorowaniem kolorów szkliwa w późniejszej produkcji, jednak to moja opinia.
Taka ciekawostka: jeżeli chcesz zrobić przedmiot, który nie będzie później szkliwiony, a chcesz aby miał określony kolor, to zawsze masę ceramiczną możesz zabarwić pigmentami. Jednak zwróć uwagę jakie jest pochodzenie danego pigmentu, zdarza się, iż określony pigment nie może być stosowany przy produktach, które maja kontakt z żywnością (zawierają metale ciężkie).
Dobór koloru zostawiam tobie, ja używam gliny o kolorze super fajnej po wypale biskwitowym – jest słodko różowa, ale po wypale na ostro zmienia zabarwienie na beżowe.
Na zdjęciu widać kilka mas ceramicznych z którymi miałem szczęście, bądź nieszczęście pracować. Jest to składanka nie tylko kolorystyczna, ale także o różnych przedziałach wypału. Nie każda mnie zadowoliła, czerwona i biała - koszmarne, niskowypałowe. Na niższych półkach szare - wysokowypałowe, bardzo fajne, a po wypale różowe.
Bardzo ciekawa masa ceramiczna, jest to glina dedykowana rzeźbie. Koszmarnie toczy się na kole, w dotyku jest bardzo plastyczna i klejąca... Idealna do pracy techniką "ręcznego budowania" np. z wałków. Jej kolor po wypale (1250 °C) to piaskowy, bardzo jasny i przyjemny.
Jest możliwość mieszania kilku kolorów masy ceramicznej w celu stworzenia ciekawego wzoru. Jednak zanim zaczniesz kupować wszystkie możliwe odcienie i je razem mieszać przeczytaj dobrze dane techniczne. Nie mieszaj całkowicie różnych glin, zwróć szczególna uwagę na temperaturę wypału oraz kurczliwość. W momencie, gdy zmieszasz masę ceramiczną niskowypałową z wysokowypałową to narobisz sobie wiele kłopotu.
Dobrym rozwiązaniem jest kolorowanie tej samej masy ceramicznej, zachowasz te same parametry techniczne, nadasz tylko inny odcień.
manyevenings@gmail.com
(+48) 513 637 578
Many Evenings s.c.