Darmowa dostawa powyżej 200 PLN

  1. pl
  2. en
Many Evenings - polska marka rękodzieła
24 kwietnia 2020

Masa ceramiczna - tekstura

Tekstura masy ceramicznej.

 

Tekstura to nic innego jak faktura, która tworzy się na wypalonym przedmiocie. Im mniej dodatków do masy ceramicznej takich jak szamot, piasek, lub najróżniejszych form organicznych, to tekstura naszego wyrobu jest gładsza. 

W przypadku, gdy szamot w naszej masie ceramicznej jest małej gradacji, nie uwidacznia się on tak bardzo na powierzchni. Właściwie to zaryzykuje stwierdzenie, że w ogóle jest niezauważalny. 

 

Poniżej przykład gładkiej masy ceramicznej, szamot w wielkości 25%, bardzo drobny.

 

 

Gdy pracujemy nad rzeźbą niejednokrotnie jesteśmy zmuszeni użyć masy ceramicznej z duża zawartością szamotu o dość dużej grubości. Jednak pewnego rodzaju niedoskonałość tekstury, tzn. brak jej jednolitości nie do końca działa na nasza niekorzyść. Wielokrotnie chropowata tekstura naszej rzeźby, lub naczynia nadaje mu wyjątkowy charakter o nieopisanych wartościach estetycznych.

 

Poniżej masa ceramiczna dla rzeźbiarzy. Szamot z piaskiem o dużej grubości.

 

 

Jeżeli bardziej zainteresujecie się najróżniejszymi masami ceramicznymi i ich zastosowaniu, to na pewno napotkacie paperclay, zwaną w Polsce gliną papierową. Jest to mieszanka pulpy papierowej z masą lejną, którą później się odpowiednio przetwarza, aby stworzyła nie lejną a stałą formę (tutaj właśnie przydaje się gipsowy stół). Podczas wypału, papier zawarty w masie ceramicznej wypala się tworząc niepowtarzalną teksturę.

Tekstura tak samo jak kolor to indywidualna decyzja. Oczywiście przy produkcji przedmiotów codziennego użytku poleca się masę o drobnym szamocie, która nie wpływa na teksturę. To takie estetyczne spojrzenie.

 

Na sam koniec przykład wazonu, tzw. moon jar, wykonany z wałków gliny, lekko wyrównana faktura na kole ceramicznym, użyta masa ceramiczna to rasowa rzeźbiarska, duża zawartość szamotu o wyraźnej gramaturze.  W miejscach, gdzie jest przeźroczyste szkliwo widać chropowatą teksturę, jednak nie działa to na niekorzyść, wręcz przeciwnie, nadaje mu niepowtarzalnego charakteru. Nie bój się bawić z różnymi masami ceramicznymi, planuj, twórz, dziel się swoja pracą :)

 

 

manyevenings@gmail.com

(+48) 513 637 578

Many Evenings s.c.