Darmowa dostawa powyżej 200 PLN

  1. pl
  2. en
Many Evenings - polska marka rękodzieła
04 maja 2020

Masa ceramiczna - temperatura wypału

Temperatura wypału masy ceramicznej.

 

W dużym uproszczeniu można napisać, iż masy ceramiczne dzielą się na te które wypala się w niskiej i wysokiej temperaturze. Właściwie to cała mądrość na ten temat została zamknięta w jednym zdaniu.

  • Do mas ceramicznych niskowypałowych zaliczymy wszystkie, które swój zakres wypału zawierają w przedziale temperaturowym od 1000˚C do 1150˚C.

  • Masy ceramiczne wysokowypałowe mieszczą się w przedziale od 1180˚C do 1300˚C. 

Różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami mas ceramicznych jest wynikiem mieszanek z jakich są wykonane. Jak już wcześniej pisałem, masa ceramiczna to glina wraz z najróżniejszymi dodatkami. Sam skład chemiczny gliny, też ma znaczenie podczas określenia przedziału wypału.

Jaką masę ceramiczną polecam?

Zdecydowanie i bez zawahanie powiem, że tylko mi wyłącznie masy wysokowypałowe. Jest to uwarunkowane kilkoma czynnikami, które bezdyskusyjnie przemawiają za tym wyborem. Masy wysokowypałowe mają szersze zastosowanie, po prostu są bardziej uniwersalne. Można tworzyć z nich przedmioty o charakterze ozdobnym oraz pełniące rolę przedmiotów funkcjonalnych, takich jak: kubki, talerze. Najważniejszą cechą mas ceramicznych wysokowypałowych jest ich mała porowatość po wypale, a co za tym idzie, nie przepuszczają wody, co może nie być tak oczywiste w przypadku mas ceramicznych niskowypałowych. Jest to związane z obróbką termiczną, wyższa temperatura użyta podczas procesu technologicznego, sprawia, że masa dokładniej „zeszkliwia się”, tworząc tym samym lepszą izolację. W artykule mówiącym o porowatości masy po wypale jest ten temat bardziej rozwinięty. Masy wysokowypałowe są też bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. 

 

Czy masę niskowypałowa można wypalać w większej temperaturze, aby była bardziej wodoszczelna?

Nie. Każda masa ceramiczna ma swój przedział temperaturowy. Jest to bardzo istotne, aby nie przekraczać za bardzo podanych wartości. Piszę, „za bardzo”, gdyż nikt ci głowy nie urwie, jak przekroczysz temperaturę o 10˚C, czy trochę więcej. Możesz nawet zrobić to nieświadomie, gdyż zazwyczaj termopara w piecu jest umieszczona na środku pieca, zaś temperatura w wyższych partiach pieca jest zawsze lekko wyższa.

 

Ja wypalę wyżej, nie będziesz mi mówił jak mam żyć…

Oczywiście, że możesz to zrobić. Jednakże zanim to zrobisz przedstawię ci kilka informacji, które możliwe, że lekko ostudzą twój zapał.

Określenie przedziału temperatur wypału masy ceramicznej przez producenta nie wzięło się z nieba, jest to podyktowane badaniami i analizą. Podczas wypału w masie ceramicznej zachodzi proces tzw. zeszkliwienia się, który jest wynikiem połączenia oraz topienia różnych składników gliny. Dzięki przemianom zachodzącym podczas wypału, glina staje się twardsza oraz uzyskuje najlepsze techniczne parametry. Dzieje się to tylko i wyłącznie w określonym przedziale temperaturowym (dla każdej gliny przypisanym przez producenta).  W momencie kiedy przekroczysz dopuszczalna temperaturę, masa ceramiczna zacznie się deformować: załamywać się oraz pęcznieć, co w ostateczności doprowadzi do stopienia się przedmiotu, potencjalnie do dotkliwego uszkodzenia pieca. W telegraficznym skrócie, więcej narobisz szkód niż pożytku.

 

(to było kiedyś ładne i okrągłe, za wysoka temperatura doprowadziła do zniekształcenia).

 

No dobra, to wypale niżej niż zalecone...

Nie ma sprawy, właściwie to nic się nie stanie wielkiego. Doprowadzisz do stanu, a właściwie nie doprowadzisz do stanu, gdzie masa ceramiczna nabiera najdoskonalszy stan, pod względem wodoszczelności jak i wytrzymałości. Wypał na biskwit tom właśnie nie dopalenie gliny, niby jest dobrze, a jednak daleko od doskonałości. 

 

Co zrobić jeżeli masz masę ceramiczną niskowypałowa a właśnie dowiedziałeś się, że będzie przeciekać?

Ciężka sprawa. Na samym początku, też z niewiadomej przyczyny, miałem sporo masy niskowypałowej, z którą nie wiedziałem co zrobić. Podobno, piszę podobno, gdyż nie testowałem tego, ale można niejako uszczelnić taką masę na dwa sposoby.

Pierwszy to zakup impregnatu, który zamknie pory i tym samym nada wodoszczelności przedmiotowi. Nigdy nie stosowałem, więcej informacji możliwe, że uzyskacie w sklepie dla ceramików.

Drugi sposób, też nie próbowałem, ale ponoć działa, to przytrzymanie temperatury w najwyższym możliwym punkcie.

Co to znaczy?

Jeżeli wasza masa ceramiczna dopuszcza maksymalną temperaturę np. 1100˚C, to po nagrzaniu pieca do tej temperatury ustaw program tak, aby przytrzymał tą temperaturę np. 30 min, zanim zacznie się chłodzić. Dzięki temu cząsteczki zawarte w masie mają więcej czasu na połączenie się. Ponoć działa, nie testowałem, ale sądzę, że warto spróbować. 

Małe pocieszenie, jeżeli zamierzasz zrobić przedmiot w którym nie będziesz przetrzymywał wody przez dłuższy czas, jak wazon, tylko coś w rodzaju kubka, to nie wpadaj w panikę, zanim woda przejdzie przez pory i odrysuje mokre kółko na blacie, to już zdążysz wypić tą herbatę.

 

 

 

manyevenings@gmail.com

(+48) 513 637 578

Many Evenings s.c.