Darmowa dostawa powyżej 200 PLN
Nazywam się Rafał.
Na moim blogu postaram się przez najbliższy czas pokazać wszystkim zainteresowanym, co się kryje za słowami: „praca ceramika”. Zdaję sobie sprawę, że wiele osób nie ma pojęcia, co wiąże się z ceramiką, doborem mas ceramicznych, szkliwami ceramicznymi, metodami wypału w piecu itd. Postaram się w miarę możliwości przedstawić rozwiązania problemów oraz pokażę wiele sztuczek, jakich się nauczyłem podczas wykonywania tego zawodu.
Jeżeli jesteś ciekaw pracy ceramika, lub już „bawisz” się ceramiką i chcesz pogłębić swoją wiedzę, bądź zniwelować powracające problemy, a może jesteś doświadczony, ale z miłą chęcią chcesz podpatrzyć jak robią to inni, to właśnie jest miejsce dla ciebie.
Po co w ogóle ten blog? Odpowiedź jest chyba prosta. Dla wiedzy… Problem, jaki dostrzegłem to to, że w Polsce nie ma za wiele miejsc gdzie możesz pogłębić swoją ceramiczną wiedzę. Osoby, które prowadzą studio nie lubią się dzielić wiedzą, w Internecie nie ma opracowań, a w księgarni jest kilka książek, które powierzchownie traktują temat. Moją wiedzę czerpię w 99% z zagranicznych forów, opracowań i książek. Chciałbym przekazać tą wiedzę. To jest mój jedyny cel.
Na swoim blogu będę poruszał wiele problemów, jakie możesz napotkać na swojej drodze. Zdaję sobie sprawę, jak bardzo irytujące to może być… Uwierz mi… niejednokrotnie dałem ciała, bo nie dopilnowałem czegoś, lub najzwyczajniej z braku wiedzy. Jak to się mówi, „nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło…”. Kiedy pracowałem na stanowisku inżynierskim, mój znajomy powiedział mi ważną rzecz: „Rafał jak się coś nie zepsuje, to się nie nauczysz”. Jest w tym coś… dopiero w sytuacji ekstremalnej, zaczynamy się niesamowicie szybko uczyć :)
Na proces ceramiczny patrzę dwojako, pierwsze zboczenie, które wyniosłem z pracy na etacie, to badam temat z punktu widzenia inżyniera. Czemu to jest takie ważne i mało ciekawe? Odpowiedź jest prosta, wiele ludzi chce odpowiedzi, mało zaś szuka zrozumienia problemu. Ja szukam genezy problemu. W swoich postach będę analizował problem, opisywał go oraz pokazywał jak go uniknąć w przyszłości.
Drugim, bardzo ważnym elementem w pracy ceramika, jest spojrzenie na obiekt z perspektywy artysty. Tak, dobrze przeczytałeś. Kreując jakiś projekt, popatrz na jego walory estetyczne. Bazując na wiedzy technicznej, stwórz coś, co zachwyca. Ten podpunkt ma też uwzględniać jeden bardzo ważny element – funkcjonalność.
Wielu ceramików funkcjonuje w dość niezrozumiałym dla mnie świecie. Tworzą piękne przedmioty, ale opierają się jedynie na wizji, całkowicie ignorując technikalia, nie mówiąc już o praktyczności. To coś w rodzaju pięknych mieszkań, najczęściej pokazywanych w kolorowych gazetach, wyglądają niesamowicie, ale życie w nich przypomina kwarantannę w szpitalnym oddziale. Mam lepszy przykład, betonowe stołki. Wyglądają super, surowy beton artystyczny, jego ciężar w połączeniu z lekkością… piękne. Nigdy nie chciałbym czegoś takiego, nie wyobrażam sobie siedzenia na nim.
Zapraszam wszystkich do czytania, dzielenia się swoimi doświadczeniami i wiedzą.
Rafał.
manyevenings@gmail.com
(+48) 513 637 578
Many Evenings s.c.