Darmowa dostawa powyżej 200 PLN

  1. pl
  2. en
Many Evenings - polska marka rękodzieła
Naucz się dziergać wattle stitch. Pomoże Ci w tym tutorial ze zdjęciami i szczegółowymi opisami krok po kroku.
04 grudnia 2020

Wattle stitch, czyli szydełkowe plecionki dla początkujących 

Wattle stitch* to oficjalnie mój ulubiony ścieg szydełkowy! Nie pamiętam gdzie i jak się o nim dowiedziałam, ale była to zdecydowanie miłość od pierwszego wejrzenia. :) Był to jeden z pierwszych wzorów które opanowałam, dlatego zdziwiłam się, że jest on tak mało znany.

 

*Większość osób kojarzy ten ścieg pod angielską nazwą wattle stitch. Niestety nie udało mi się znaleźć żadnych publikacji, czy tutoriali z oficjalną polską nazwą, dlatego w tym artykule używam roboczej nazwy  ścieg wiklinowy / plecionka.

 

Uważam, że plecionka zdecydowanie zasługuje na dużo więcej uwagi. Jest bardzo efektowna, przyjemna i szybka do dziergania. Gorąco polecam ten ścieg wszystkim miłośnikom szydełkowania, a w szczególności początkującym. Splot ten jest bardzo łatwy do wykonania i zapamiętania. Jeżeli tylko wiesz jak zrobić oczko łańcuszka, półsłupek i słupek, z pewnością dasz sobie radę. Zebrałam trochę podstawowych informacji i przygotowałam szczegółową instrukcję krok po kroku, wraz ze zdjęciami, tak aby każdy mógł z łatwością opanować ten piękny splot szydełkowy.

 

Dlaczego warto wybrać ten splot?

 

Jest wiele powodów dla których uwielbiam ścieg wiklinowy, ale najważniejszy z nich to faktura robótki. Ten ścieg tworzy dość gęstą dzianinę, która przypomina wiklinową plecionkę i dobrze się układa. Wprost uwielbiam jej śliczny i nowoczesny wygląd (zobaczcie jaki piękny i delikatny jest ten kocyk na zdjęciu poniżej). Kolejna rzecz, to szybkość wykonania. Jak się już opanuje podstawy i wykona pierwszy rząd, to robótka dosłownie sama schodzi z szydełka. Poza tym wzory oparte na plecionce są idealne na wieczory przed telewizorem. Nie ma potrzeby liczenia oczek, ani sprawdzania schematu. Ale uwaga... tak się właśnie uzależnia od szydełkowania :) Ostatnim argumentem, który może Cię przekonać jest mnogość opcji zastosowania tego ściegu. Ja uwielbiam go szczególnie do kocyków dziecięcych, ale wydziergałam nim też  piękne dywany, podkładki  i czapki. Śmiało spróbuj go także użyć do  ściereczek, poduch, szali czy chust.

 

Naucz się szydełkować ścieg wiklinowy

 

 

Jak wykonać splot plecionka?

 

Podstawą tego splotu jest grupa półsłupek, 1 oczko łańcuszka i słupek, wykonywana w tym samym miejscu. Robótkę zaczynamy od łańcuszka w liczbie oczek będących wielokrotnością liczby 3, a pierwsza grupa wrabiana jest w trzecie oczko od szydełka. Z grubsza wygląda to tak: [(półsł., 1 o.ł., sł.) w to samo oczko, później opuść dwa oczka łańcuszka], czynność (tą opisaną w nawiasie) powtarzaj do momentu, aż zostaną tylko 3 oczka łańcuszka. Na koniec raz jeszcze opuść 2 oczka i wykonaj półsłupek w ostatnim oczku łańcuszka. Pierwszy rząd gotowy.

Następnie każdy kolejny rząd po odwróceniu robótki rozpoczyna się od 1 oczka łańcuszka, a grupy półsł.-o.ł.-sł. wrabiane są pod oczko łańcuszka z grupy poniżej. Rzędy zakańczane są półsłupkiem wykonywanym w łańcuszku zwrotnym. Całość powtarzana jest aż do momentu osiągnięcia planowanej długości robótki. To tylko w telegraficznym skrócie. :) Dla wzrokowców mam przygotowany schemat graficzny oraz zdjęcia z dokładnymi opisami krok po kroku. Możesz także skorzystać z video tutorialu.

 

 

 

 

Naucz się szydełkować ścieg wiklinowy

 

 


 

WATTLE STITCH - PRZEWODNIK POCZĄTKUJĄCEGO

  • Piękny splot o dość gęstej "plecionej" fakturze, takiej samej po obu stronach robótki

  • Opiera się na powtórzeniu schematu jednego rzędu 

  • Podstawą jest grupa półsłupek-oczko łańcuszka-słupek wrabiana w to samo oczko łańcuszka/pod oczko łańcuszka

  • Zaczynamy od łańcuszka w ilości oczek będących wielokrotnością liczby 3 

  • Każdy rząd  (z wyjątkiem pierwszego) zaczynamy od 1 oczka łańcuszka (oczko zwrotne) 

  • Każdy rząd kończymy półsłupkiem wrabianym w oczko zwrotne

  • Postaraj się wykonywać ostatni półsłupek rzędu i oczko zwrotne dość luźno (pomaga to przy ładnych i prostych bokach) 

  • Na końcu rzędu sprawdź czy masz dobrą liczbę grup splotów podstawowych (półsł., 1 o.ł., sł.) 

  • Na końcu rzędu upewnij się, że ostatni półsłupek wykonany jest w oczku zwrotnym 

 

Naucz się szydełkować ścieg wiklinowy

 

PRÓBKA ŚCIEGU

 

No, a teraz do rzeczy. Złap swoją ulubioną włóczkę i szydełko i zrób razem ze mną małą próbkę splotu. Dzięki temu z łatwością przyswoisz ścieg wiklinowy i na własne oczy przekonasz się jak cudownie on wygląda. Przydadzą się również dwa znaczniki oczek.

Ja używam pięknej ręcznie barwionej wełny merynosa od Sandnes Garn i szydełka 9 mm. Ta super miękka i gruba włóczka nazywa się Konfetti (niestety nie jest już dostępna w sprzedaży).

 

Legenda:

o.ł. – oczko łańcuszka

półsł. – półsłupek

sł. – słupek

 

 

ŁAŃCUSZEK

  1. Robimy 30 oczek łańcuszka.

  2. Zaznaczmy ostatnie oczko znacznikiem

RZĄD 1

INFO: W tym tutorialu łańcuszek przerabiany jest wkłuwiając się tylko w tylną pętelkę, ale spokojnie można go przerobić tradycyjnie.

 

3. W 3 oczku od szydełka wykonaj półsł., 1 o.ł. i sł. 

4. Pomiń dwa oczka łańcuszka i w trzecim wykonaj znów półsł., 1 o.ł. i sł. 

5. Powtarzaj krok 4 do momentu aż  pozostaną tylko 3 oczka łańcuszka.

 

WSKAZÓWKA

 

Czy probowałaś kiedyś przerabiać łańcuszek początkowy wkłuwając się tylko w tylną pętelkę? Ja właśnie tak zaczynam większość moich szydełkowych projektów. Dodaje to nieco więcej wytrzymałości  dolnej krawędzi i pomaga otrzymać ładny i schludny dolny brzeg, przypominający górę robótki. 

 

WSKAZÓWKA

 

Na początku warto sprawdzić czy na końcu rzędu mamy odpowiednią ilość grup półsłupek-oczko łańcuszka-słupek. 

 

6. Sprawdź czy masz 9 grup splotów podstawowych (półsł., 1 o.ł., sł.).

7. Aby skończyć ten rząd, pomiń dwa oczka łańcuszka i wykonaj półsłupek w ostanie oczko.

RZĄD 2

8. Odwróć robótkę i wykonaj 1 o.ł. 

9. Zaznacz to oczko  znacznikiem.

10. Odnajdź pierwszą grupę półsł.-o.ł.-sł. z rzędu poniżej i wykonaj (półsł., 1 o.ł. i sł.) wkłuwając się pod oczko łańcuszka z tej właśnie grupy (zaznaczone czerwoną strzałką).

WSKAZÓWKA

 

Wkłuwanie się w oczko zwrotne może być kłopotliwe, ale jest to bardzo istotne dla ładnych i równych krawędzi. Dlatego właśnie zawsze używam znaczników oczek, co bardzo ułatwia i przyspiesza sprawę. 

 

11. Znajdź następną grupę z poprzedniego rzędu i znów wykonaj półsł., 1 o.ł. i sł. wkłuwając się pod oczko łańcuszka tej grupy.

12. Powtarzaj krok 11 aż do końca rzędu.

WSKAZÓWKA

 

Na samym początku zlokalizowanie miejsca pod oczkiem łańcuszka może przysparzać problemów. Jeśli masz z tym kłopot spróbuj używać dodatkowych znaczników lub zamień włóczkę na grubszą. Dużo łatwiej jest uczyć się szydełkowania grubszą włóczką i większym szydełkiem.  

 

13. Tak tylko dla pewności sprawdź, że masz 9 grup splotów podstawowych. 

14. Zakończ ten rząd robiąc półsłupek w oczku zwrotnym (to z pierwszym znacznikiem).

WSKAZÓWKA

 

Robiąc ostatni półsłupek w rzędzie staraj się aby był luźny i spróbuj dopasować jego wysokość do wysokości rzędu. Tak samo z oczkiem zwrotnym. To pomoże zredukować naprężenie na pionowych krawędziach robótki i sprawi, że będą równe i elastyczne.

 

KOLEJNE RZĘDY

15. Powtarzaj rząd 2 aż do momentu przyswojenia ściegu, lub uzyskania odpowiedniej długości robótki.

16. Zakończ robótkę oczkiem ścisłym wrabianym w oczku zwrotnym. 

 

Próbka gotowa, a nowy ścieg opanowany :)

 

 

 

 

Tak właśnie wygląda wattle stitch. Co myślisz? Podoba się?

Dzięki za odwiedziny! Mam nadzieję, że udało mi się przekonać Cię do spróbowania plecionki w swoim następnym szydełkowym projekcie. :) Jeśli uważasz ten tutorial za przydatny i godny polecenia, proszę podaj go dalej. Taki piękny ścieg powinien być dobrze znany.

Z miłą chęcią zobaczę Twoje próbki ściegu, albo jeszcze lepiej skończone produkty, wydziergane z tym tutorialem. Wrzuć je proszę w komentarzach na dole strony, albo podziel się nimi na mediach społecznościowych i oznacz Many Evenings Crochet (#manyeveningscrochet). W razie jakichkolwiek pytań jestem do dyspozycji.

 

 

Do zobaczenia wkrótce  :)

 

Naucz się szydełkować razem z Many Evenings

 

 

Zobacz moje wzory szydełkowe z użyciem ściegu Wattle

Kocyk Marshmallow

manyevenings@gmail.com

(+48) 513 637 578

Many Evenings s.c.